Obrazy na plátne: 5 zaujímavostí, ktoré vás možno prekvapia

Pridávanie farieb do sveta maľovaním obrazov je jedinečná ľudská činnosť, ktorej sa venujeme doslova už od praveku! Vybrali sme pre vás 5 zaujímavostí obrazov na plátne, ktoré ste možno nevedeli.

1. Apellesov najrealistickejší obraz na plátne

Staroveký grécky maliar Apelles sa zúčastnil súťaže o namaľovanie najrealistickejšieho obrazu. Podľa jednej z legiend namaľoval vínnu révu tak realisticky, že na ňu chodili odpočívať vtáky. Keď sa vtáky pokúsili vziať hrozno z obrazu, Apelles súťaž vyhral. Hrozno bolo namaľované na plátne tak realisticky, že oklamalo aj samotné vtáky.

2. Benátski maliari rozšírili plátno do celého sveta

Plátno z husto tkaného konope sa začalo bežne používať v 16. storočí počas talianskej renesancie. Benátski maliari uprednostňovali plátno, pretože sa na ňom dalo tvoriť aj vo vlhkom prostredí. Bežne používané drevené panely veľmi absorbovali vlhkosť a deformovali sa. Okrem toho, benátski maliari mali veľké zásoby plátna, lebo tento materiál sa používal aj na výrobu lodných plachiet pre námornú flotilu. Z Benátok sa technika maľby na plátno rýchlo rozšírila do celého sveta a vytlačila dovtedy používané drevené panely.

Obraz na plátne

3. Rozporuplný malý psík na plátne

Každý umelec v Sovietskom zväze musel prejsť špeciálnym umeleckým výborom, ktorý obrazy na plátne schvaľoval. Členovia komisie väčšinou o umení nevedeli vôbec nič. Preto ich niekedy umelci museli oklamať, aby ich diela boli prijaté. Raz jeden zo sovietskych umelcov namaľoval v rohu obrazu malého psíka a ten stal sa hlavnou témou diskusie umeleckého výboru. Verdikt znel, že maľba bude schválená iba v prípade, že umelec psa odstráni.

4. Požičovňa umenia v Nemecku

Niektoré nemecké mestá majú verejné "umelecké knižnice", kde si môžete požičať umelecké dielo (maľbu na plátne alebo malú sochu) väčšinou od miestnych umelcov na 3 mesiace, pričom zaplatíte malý poplatok vo výške 5 eur za poistenie. Môžete si obraz vziať domov a vychutnať si ho v súkromí. Nikdy sa vám nezunuje, pretože ho po troch mesiacoch môžete vymeniť za iný.

5. Fotoobraz na plátne: Každý môže byť umelec

Keďže technológia sa neustále vyvíja, niet divu, že čoraz viac umelcov sa obracia na digitálnu tlač svojho umenia. Jednoduché výtlačky na plátne možno vytvoriť z čohokoľvek - či už z fotografie, digitálneho umenia, alebo zo skenu obľúbenej kresby vášho dieťaťa. Odolné, cenovo dostupné a v rôznych veľkostiach. Tieto fotoobrazy na plátne umožňujú každému sa cítiť ako umelec aj bez toho, aby musel zobrať do ruky štetec. Máte už svoj fotoobraz?

5 dielny obraz s kvetmi

Tak schválne. Ktorá zaujímavosť vás zaujala najviac?

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie